Yandex'e Site Kayıt Etmek
 

Yandex'e Site Kayıt Etmek

Bu makalemde yandex arama motoruna sitenizi nasıl kaydedeceğinizi ve site haritanızı nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım.

Bildiğiniz gibi yandex arama motorunun kullanımı ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır.Tabi ki google'ın liderliğinin önüne geçeceği beklenemez fakat yandex'den sitenize hatırı sayılır sayıda kullanıcı gelebilmektedir.Eğer siteniz yalnızca ülkemizde değil uluslararası ziyaretçi çekebilecek bir iste ise Rusya , Beyaz Rusya , Türkmenistan , Kazakistan ,Gürcistan bölgelerinde yandex kullanımı oldukça yaygındır ve burada kullanıcılar yandex aracılığı ile sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.
 

Yandex'in bir avantajı daha var ki vakit geçmeden değerlendirin.O da şu ki halen birçok web sitesi yandex arama motoruna site kaydını yaptırmamış bulunuyor.Bu bakımdan siteniz onlardan sonra ahizmet vermeye başlamasında rağmen siz daha önce yandex'e sitenizi kayıt yaptırmış olacağınızda yandex arama sonuçlarından daha ön sırada çıkma avantajını elde edebileceksiniz.Sonuç olarak web siteniz ne kadar çok arama motorundan bulunursa o kadar iyidir diyebilirim.

Şimdi yandex'e site eklemeyi anlatayım

http://webmaster.yandex.com.tr/  adresine giriyoruz.Yandex'in web site yöneticileri için hizmete sunduğu web yönetim aracıdır.Burada sitenizi ekleyebilir , site haritaları ekleyebilir , sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkması için çeşitli optimizasyonlar yapabilir , sitenize gelen ziyaretçiler ile ilgili bilgi edinebilirsiniz .

Aşağıdaki resimdeki gibi açılan sayfadan giriş'e tıklanılır.Yandex'e  yandex mail hesabı olmadan da gmail , facebook veya twitter hesabınız ile giriş yapabilirsiniz fakat yandex bu girişlerde bazen sıkıntı çıkartabiliyor tavsiyemiz yandex mail hesabınız ile giriş yapmanızdır.

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Site Ekle 'ye tıklanılır .

 

Site adınız aşağıdaki gibi yazdıktan sonra ekleye tıklanılır .

Ve yandex sitenin bize ait olup olmadığını anlamak için doğrulama ister aşağıdaki resimdeki gibi.Birçok farklı yöntem ile içerisinden birisini seçerek sitenin bize ait olduğunu doğrulamamız gerekmektedir.Ben ilk yöntem ile doğrulamayı anlatıyorum.html dosyası yöntemi ile  şekilde ya da indirin  yazılan yeri tıklayın ve bir html dosyası inecektir bilgisayarınıza.Bu dosyası sitenizin bulunduğu ana klasöre ftp ile atın ve daha sonra Denetle butonuna tıklayın  ve artık siteniz eklenmiş olur.


Peki Yandex'e Site Haritası Nasıl Eklenir

Bunun için yine aynı yönetim panelindeyken  Sitelerim'e tıklanılır.

Ve harita eklemek istediğiniz siteyi seçtikten sonra aşağıdaki resimdede gösterdiğim gibi Sol menüden İndeksleme Ayarları menüsü altında Site haritası (Sitemap) dosyaları  tıklanılır.


Açılan ekrana site haritanızın url'si yazılır ve ekleye tıklanılır.İyi Çalışmalar Arkadaşlar

 

Author: Engin ATALAY
Date: 22.02.2013 14:38:53
View Count: 4871
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Dursun Çelik
24 Haziran 2019 10:37
www.asansor.gen.tr
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Mehmet
21 Eylül 2018 15:29
Manuel Zincirli Caraskal
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
abdullah
18 Ocak 2016 01:52
teşekkürler www.sacekimindeizmir.com
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
atasehir kurye
2 Aralık 2015 09:02
çok teşekkürler ataşehir kurye 0216 469 69 58 http://www.atasehirkurye.com
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
mehmet
17 Ağustos 2013 04:09
teşşekkürler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık