Türkiye'de Bilgisayar Mühendisi Olmak - Engin Atalay yazdı
 
Merhaba arkadaşlar aranızda beni tanıyanlarda olabilir tanımayanlarda kendimi kısaca tanıtmakla başlıyorum. 
 
2009 yılında başladığım Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Bu yazıyı Haziran 2015'de yazıyorum.
 
Bölüm ve Sakarya da Bilgisayar Mühendisliği okumak anlamında yazacağım çok fazla paragraf olabilir di ama yazımızın konusu bu değilde Bilgisayar Mühendisi olmak isteyen, bu bölümü seçmek isteyen ve seçmiş olup hali hazırda okuyan veya bir şekilde yazılıma merakı bulunan arkadaşlar için yazıyorum.
 
ACABA GEÇ Mİ KALDIM?
2009 yılında başladığım bölümde benim bireysel anlamda yazılım ile aramdaki bağ 2011 yılında başladı. Bundan öncesinde tek derdim dersleri geçmekti. 2 yıl sonunda mesleğimin farkına ve değerine varmıştım. O yıl sonunda yazın internette fazlası ile araştırma yapıyordum. Bilgisayar Mühendisi ve yazılımcı olanlar, nasıl iyi bir yere geldiler geçmiş hikayeleri nasıl diye.

Ne hikmetse baktığım her blog da Bilgisayar Mühendisi olan veya olmayıpta yazılım ile meşgul olan kişiler, bilgisayar kullanmaya Commodore 64 ile başladığını 95'li yıllardan sonra kod yazmaya başladığına dair yazılar yazdığını gördüm.
 
Bu yazıları okuduğumda;
 
Acaba ben yazılıma başlamak için geç mi kaldım?
Bu bölümü kazanmadan yazılım konusunda uğraşlarım olmalı mıydı? , benzeri sorular kafamı kurcalıyordu.
 

HERŞEY BİR HEVESLE BAŞLAR
Bir süre sonra web yazılım alanında ilgimin olduğunu fark ettim. O dönemler içimde hep bir site yapma isteği bulunmaktaydı. 3. sınıfa başladığımda web yazılım ile ilgili araştırmalar yapmaya ve uğraşmaya başladım. 3. sınıf bittikten sonra staj yapmak üzere girdiğim şirkette öğrendiklerimi katarak ilk sitemi staj sonunda bitirmiştim. Bir site yapmak aslında büyütülecek bir şey değil günümüzde ama ben sevdiğim ve istediğim alanda kendim sıfırdan bir şey yapmanın mutluluğunu yaşıyordum.
 
1 aylık staj süresinden sonra çevremdeki 3 farklı işyerine web site yaptım. Daha sonra bir yazılım firmasında 4. sınıfın ikinci dönemine kadar freelance web yazılımcı olarak çalışmaya başladım.
 
Bu yazıdaki amacım hayatımı anlatmak değil, işin özüne doğru gelecek olursak mezuniyetimden 2 sene geçti çalışmaktan memnuniyet ve keyif aldığım bir firmada yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışmaktayım.
 
HİÇ BİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİLDİR
Bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçtiğimde yazılım bilgim yoktu, bölüme başladıktan 2 sene sonrada uğraşım yoktu. Ama şu an kendimi geride hissedecek bir yerde hamd olsun ki değilim. Buradan Bilgisayar Mühendisliği okumak isteyen ve okuyupta karamsarlığa kapılanlara bu konuda içlerinin rahat olmasını ve hiç birşey için geç kalmadıklarını belirtmek isterim. 
 
Yıl 2015 ve yazılımın değeri geçmiş yıllara göre katlanarak artmakta ve Türkiye insanıda yazılım ile daha fazla içli dışlı olmakta. Akıllı telefon kullanan herkes yeni veyahut farklı bir mobil uygulama arayışında yazılım sonucu oluşan ürünleri kullanmaktalar. 
 
Türkiyede hali hazırda gördüğüm ve önümüzdeki 5 yıl içinde öngördüğüm şu ki sektörde yazılımcı açığı bulunmaktadır. Yeni bir çok yazılım firması kurulurken var olan firmalarda büyümekteler. Bilgisayar Mühendisliği bitirmişseniz veya muadili bölümleri bitirmişseniz ve bir şekilde yazılımcı olmayı düşünüyorsanız kesinlikle devamını getirin derim.
 
Bir tavsiye daha, burada yazılıma geç başladığımı belirttim tabi şu zaman ki aklım olsa idi erken bir yaşta yazılıma başlamak isterdim her anlamda artısı daha fazla olurdu. Bu makaleyi okumuşsanız yazılımın gücüne güvenin. 
 
Biz yazılımcılar mı farklı insanlarız yoksa her insan kendi mesleği hakkında böyle düşünür mü bilmiyorum ama her yazılımcı mesleğinin çok değerli olduğunun bilincindedir. Dünyanın en zengin insanları ve en çok kazanan firmaları yazılım firmalarıdır. Apple, Microsoft, Facebook vs. Bunun bilincinde olan bizler ülkemizde yazılıma, it sektörüne yatırım yapılırsa ülkemizin büyümesinin hızlı bir şekilde artacağının kanısındayız. 

Not: Yazılımcı olmak için Bilgisayar Mühendisi olmanız şart değildir. Kendinize bir örnek arıyorsanız: Bill Gates, Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi isimlerin üniversiteyi yarıda bırakarak yazılımla uğraşmaya başladıklarını hatırlatmak isterim.
 

Author: Engin ATALAY
Date: 05.06.2015 23:28:57
View Count: 1284
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Esra
25 Eylül 2018 20:25
Merhaba Engin Hocam ben bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ödevim vardı acaba sizinle görüşebilmem mümkün mü e mailden?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Çağdaş Yiğit
16 Haziran 2015 10:02
Engin yazının sonunda beni de örnek ver, bilgisayar öğretmenliği bitirdim ama yazılımcıyım :D Ayıca evet benim için de her şey bir hevesle başladı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık