Türkiye'de Bilgisayar Mühendisi Olmak - Engin Atalay yazdı
 
Merhaba arkadaslar aranizda beni taniyanlarda olabilir tanimayanlarda kendimi kisaca tanitmakla basliyorum. 
 
2009 yilinda basladigim Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisligi bölümünden 2013 yilinda mezun oldum. Bu yaziyi Haziran 2015'de yaziyorum.
 
Bölüm ve Sakarya da Bilgisayar Mühendisligi okumak anlaminda yazacagim çok fazla paragraf olabilir di ama yazimizin konusu bu degilde Bilgisayar Mühendisi olmak isteyen, bu bölümü seçmek isteyen ve seçmis olup hali hazirda okuyan veya bir sekilde yazilima meraki bulunan arkadaslar için yaziyorum.
 
ACABA GEÇ MI KALDIM?
2009 yilinda basladigim bölümde benim bireysel anlamda yazilim ile aramdaki bag 2011 yilinda basladi. Bundan öncesinde tek derdim dersleri geçmekti. 2 yil sonunda meslegimin farkina ve degerine varmistim. O yil sonunda yazin internette fazlasi ile arastirma yapiyordum. Bilgisayar Mühendisi ve yazilimci olanlar, nasil iyi bir yere geldiler geçmis hikayeleri nasil diye.

Ne hikmetse baktigim her blog da Bilgisayar Mühendisi olan veya olmayipta yazilim ile mesgul olan kisiler, bilgisayar kullanmaya Commodore 64 ile basladigini 95'li yillardan sonra kod yazmaya basladigina dair yazilar yazdigini gördüm.
 
Bu yazilari okudugumda;
 
Acaba ben yazilima baslamak için geç mi kaldim?
Bu bölümü kazanmadan yazilim konusunda ugraslarim olmali miydi? , benzeri sorular kafami kurcaliyordu.
 

HERSEY BIR HEVESLE BASLAR
Bir süre sonra web yazilim alaninda ilgimin oldugunu fark ettim. O dönemler içimde hep bir site yapma istegi bulunmaktaydi. 3. sinifa basladigimda web yazilim ile ilgili arastirmalar yapmaya ve ugrasmaya basladim. 3. sinif bittikten sonra staj yapmak üzere girdigim sirkette ögrendiklerimi katarak ilk sitemi staj sonunda bitirmistim. Bir site yapmak aslinda büyütülecek bir sey degil günümüzde ama ben sevdigim ve istedigim alanda kendim sifirdan bir sey yapmanin mutlulugunu yasiyordum.
 
1 aylik staj süresinden sonra çevremdeki 3 farkli isyerine web site yaptim. Daha sonra bir yazilim firmasinda 4. sinifin ikinci dönemine kadar freelance web yazilimci olarak çalismaya basladim.
 
Bu yazidaki amacim hayatimi anlatmak degil, isin özüne dogru gelecek olursak mezuniyetimden 2 sene geçti çalismaktan memnuniyet ve keyif aldigim bir firmada yazilim gelistirme uzmani olarak çalismaktayim.
 
HIÇ BIR SEY IÇIN GEÇ DEGILDIR
Bilgisayar Mühendisligi bölümünü seçtigimde yazilim bilgim yoktu, bölüme basladiktan 2 sene sonrada ugrasim yoktu. Ama su an kendimi geride hissedecek bir yerde hamd olsun ki degilim. Buradan Bilgisayar Mühendisligi okumak isteyen ve okuyupta karamsarliga kapilanlara bu konuda içlerinin rahat olmasini ve hiç birsey için geç kalmadiklarini belirtmek isterim. 
 
Yil 2015 ve yazilimin degeri geçmis yillara göre katlanarak artmakta ve Türkiye insanida yazilim ile daha fazla içli disli olmakta. Akilli telefon kullanan herkes yeni veyahut farkli bir mobil uygulama arayisinda yazilim sonucu olusan ürünleri kullanmaktalar. 
 
Türkiyede hali hazirda gördügüm ve önümüzdeki 5 yil içinde öngördügüm su ki sektörde yazilimci açigi bulunmaktadir. Yeni bir çok yazilim firmasi kurulurken var olan firmalarda büyümekteler. Bilgisayar Mühendisligi bitirmisseniz veya muadili bölümleri bitirmisseniz ve bir sekilde yazilimci olmayi düsünüyorsaniz kesinlikle devamini getirin derim.
 
Bir tavsiye daha, burada yazilima geç basladigimi belirttim tabi su zaman ki aklim olsa idi erken bir yasta yazilima baslamak isterdim her anlamda artisi daha fazla olurdu. Bu makaleyi okumussaniz yazilimin gücüne güvenin. 
 
Biz yazilimcilar mi farkli insanlariz yoksa her insan kendi meslegi hakkinda böyle düsünür mü bilmiyorum ama her yazilimci mesleginin çok degerli oldugunun bilincindedir. Dünyanin en zengin insanlari ve en çok kazanan firmalari yazilim firmalaridir. Apple, Microsoft, Facebook vs. Bunun bilincinde olan bizler ülkemizde yazilima, it sektörüne yatirim yapilirsa ülkemizin büyümesinin hizli bir sekilde artacaginin kanisindayiz. 

Not: Yazilimci olmak için Bilgisayar Mühendisi olmaniz sart degildir. Kendinize bir örnek ariyorsaniz: Bill Gates, Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi isimlerin üniversiteyi yarida birakarak yazilimla ugrasmaya basladiklarini hatirlatmak isterim.
 

Author: Engin ATALAY
Date: 5.06.2015 23:28:57
View Count: 1589
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Esra
25 Eylül 2018 20:25
Merhaba Engin Hocam ben bilgisayar mühendisligi ögrencisiyim ödevim vardi acaba sizinle görüsebilmem mümkün mü e mailden?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Çağdaş Yiğit
16 Haziran 2015 10:02
Engin yazinin sonunda beni de örnek ver, bilgisayar ögretmenligi bitirdim ama yazilimciyim :D Ayica evet benim için de her sey bir hevesle basladi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık