Sql Server TOP İşlemi - İlk n Kayıt , Son n Kayıt
 

MSSQL TOP

Çoğu zaman  projelerinizde   talolarınızda satırlara  kayıt bulunmakta ve siz   ilk  5 kayıt  ve son 10 kayıt gibi    bilgileri  çekmek istersiniz .Bunun için   sorguda ekstra  uzatmaları gerek kalmaksızın  MsSql TOP işlevi ile kısaca  bunun istesinden gelebilmekteyiz. 

Hemen tek satır  Örneğimizi  yapalım.   Makale tablomuz olduğun düşenelim. Ve son eklenen 2 makaleyi  tablodan çekmek istediğimizi varsayalım .  Peki hangi   sütuna göre çekecekseniz derseniz  , MakaleId  adındaki sütun oluğunu  varsayalım . MakaleId sütunu  İdentity olarak  1 1 artmaktadır . Her zaman  son eklenen  makalenin Id si  en büyüktir . O zaman   Id si  en büyük olan 2 makaleyi çekeceğizdir aslında.  Fakat Top sorgusunun  şöyle bir özellği vardır  her zaman elde edilen sorgunun başından itibaren   işleve alır . Eğer sondan 2 sorguyu çekmek istiyorsak   ORDER BY MakaleId Desc  diyerek  terste sıralayarak bu durumuda halleymiş oluruz.

Sorgumuz :

SELECT TOP(2) MakaleId , MakaleAd, MakaleBaslik FROM Makale ORDER BY MakaleId DESC

 

Author: Engin Atalay
Date: 19.06.2012 13:44:34
View Count: 15179
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Mustafa
3 Ağustos 2016 17:40
Youtube da verdiğiniz mssql videoları cok iyiydi. Devamını Bekliyorum.Daha yeni Öğrenmeye Başladım sayenizde...
 
 
Resim Yüklenemedi
Engin Atalay
8 Ağustos 2016 13:18
Videoların devamını ekim-kasım gibi tekrar çekmeyi planlıyorum. Yeni kanalımda, yeni kanalın linki https://www.youtube.com/channel/UCNdGht51GDO0GgvJGWi1bCw
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık