Sql Server Başlangç - Mssql 2008 R2 Giriş / Ders 1
 

Sql Server 2008 R2 Giriş , Veritabanı ve Tablo Oluşturma , Kayıt Ekleme

Merhaba arkadaşlar  bu dersimde Mssql Server 2008 R2 veritabanı programına giriş seviyesinde anlatımını , avantajlarını , işlevini anlatıp giriş seviyesinde veritabanı  ve tablo oluşturup kayıt eklemeyi anlatacağım.

Mssql Server veritabanı programına yeni başlayanlar için video dersimde Sql Server 2008 R2 sürümü üzerinde anlatım yaptım. Sql Server'ın veritabanı programı nedir , avantajları ve işlevleri nelerdir bunlara değiniyorum . Giriş seviyesinde veritabanı ve tablo oluşturup kayıt ekleme işlemlerini anlatıyorum.

Video çekimimde de anlattığım üzere Sql Server veritabanı kullanarak tabloya kayıtlar girmekteyiz.Yeni başlayan arkadaşlar ben herhangi bir not defterine , word dosyasına veya excel ede kayıt girebilirim Sql Server kullanmamın ne gereği var diyebiliriler. Onlarca satır Sql Server'ın avantajlarını sıralayabilirim fakat ben en önemli  4 avantajına değineceğim.

1 - Mssql Server programı başta olmak diğer tüm veritabanı programların dada olan ortak bir veritabanı dili olan SQL dili bulunmaktadır.Bu dil ile her türlü sorgu yazılır , istenilen tablodan istenilen kayıt silinip , belli bilgilerini güncelleyebilip , kayıt eklemek ve daha fazlası yani bir çok işlem ortak bir dil aracılığı ile çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.

2 - Bir diğer avantajı güvenliktir. Sql Server bağlanırken bir Server , Kullanıcı Adı ve Şifre ister  kullanıcı ad ve şifreniz olmadığı takdirde bağlanamazsınız not defteri , word veya excel de bu gibi üst düzey güvenliği olan bir yapı yoktur.

3 - Bir diğer avantajı hızdır.Milyonlarca satırdan oluşan veriyi çok kısa sürelerde okuyabilirsiniz , tek satır kodları kısa bir sürede binlerce satıra hükmedip hızlıca işlem yapabilirsiniz

4 - Belli işleri siz sistemin başında olmasanız dahi yaptırabilirsiniz.Örneğin , bir job yapısı oluşturup her haftanın cuma günü sistem yedeklensin ve rapor çıktısını alsın diye bir iş yapısı belirtiriz bundan sonra  Sql Server'a aylarca hiç girmesek bile kendisi verdiğimiz tarihte düzenli olarak verdiğimiz işleri yerine getirebilmektedir.Bu bakımdan fonksiyonel ve prosedürlü bir yapıda işlemleri yaptırabilmekteyiz .

Daha birçok avantajı sıralanabilir fakat bu avantajların neden veritabanı kullanılmasının gerekliliği konusunda yeterli bir açıklama olduğunu düşünüyorum.
 

Lafı daha fazla uzatmadan
1-Sql Server 2008 R2 ilk girişte nasıl girilir ?
2-Sql Server 2008 R2 nasıl veritabanı oluşturulur ?
3- Sql Server 2008 R2 nasıl tablo oluşturulur ?
4-Sql Serve 2008 R2 nasıl kayıt eklenir ?  , tüm bunların giriş seviyesinde anlatıldığı video çekimimim ile sizleri başbaşa bırakıyorum .

İyi Çalışmalar Arkadaşlar

 

Author: Engin ATALAY
Date: 23.02.2013 14:03:53
View Count: 7296
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Enes
13 Temmuz 2017 03:13
contact kısmı lütfen bekleyinde takıldıda gmailim üzerinden iletişime geçebilirmisiniz
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Üzeyir
25 Ağustos 2014 11:08
Ellerinize sağlık Engin bey bize bu konularda iyi bir seviyeye gelmemiz için paylaşımlarınızı merakla bekliyorum.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Tuncay
21 Nisan 2014 09:15
Ellerine sağlık,güzel bir giriş olmuş.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
mahmut
7 Ocak 2014 11:25
güzel kaynak emeğine sağlık
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Bartu
23 Temmuz 2013 16:04
Güzel paylaşım emeğine sağlık
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık