Siteye Google Haritası Ekleme
 

Siteye Google Haritası Ekleme

Web tasarım veya yazılım ile uğraşıyorsanız yaptığınız sitelerin iletişim kısmına artık Google Maps ile harita eklemek kaçınılmaz olmaktadır.Bu makalemde Siteye Google Haritası eklemeyi anlatacağım.

Kolay birkaç adım ile Google Haritasi eklenebilmektedir.Burada önemli nokta şudur 2 farklı şekilde harita bilgisi oluşturulmaktadır.Eğer bizim dışımızdaki insanların Google'a  girdiğinde bir mekan olarak aşağıdaki şekildeki gibi google yazdığımda resimler , iletişim bilgileriyle Resmiyette görülmesini istiyorsak gmail hesabı  ile google maps'e girilerek harita oluşturulur ve bu harita resmi bir harita olduğundan firmanın bulunduğu adresi iletişim bilgileri google'a gönderilir.


Google gerekli kontrol ve güvenlik doğrulamaları yaptıktan ve telefon aracılığıyla iletişime geçtikten  sonra  1 Hafta içerisinde haritayı tüm Dünyadan girildiğinde resmi bir mekan olarak yukarıdaki şekildeki gibi görünmesini sağlar.

Ama biz eğer böyle bir şey istemiyorsak google maps'da yine harita bilgimiz olsun ama resmi bir mekan gibi resimli ve açıklamalı bir şekilde olmasın sitemizde insanlar haritayı daha ayrıntılı göster'i tıkladığında sitemizden google maps'a gittiğinde yalnızca bir işaret ve adres bilgisi yazsın haritada göstersin yeterli olsun istiyorsak bu işlem kolay 4 adımda yapılmaktadır.

Adım -1
Google Maps sayfası açıllır.Haritadan firmanın bulunduğu yer belirlenir.Yer belinrlendikten sonra mouse o yerin üzerindeyken aşağıdaki resimdeki gibi  mouse sağ tıklanır  ve açılan menüden Burada ne var ? tıklanır.Adım - 2 Burada ne var ? Tıklanıldıktan sonra google o yerin koordinat bilgilerini üst arama çubuğunda çıkarır ve sağ tıkladığımız yere de yeşil bir ok bırakır.Aşağıdaki şekilde gösterdiğim gibi ,Adım - 3 Haritada firmanın bulunduğu yer üzerine gelince firma isminin gözükmesini de istiyorsak üst google arama çubuğundan koordinat bilgilerinin çıktığı yere koordinat bilgilerinden sonra köşeli parantez açılır firma adı yazılır köşeli parantez kapatılır Enter'a basılır artık haritada üzerine gelindiğinde köşeli parantezler arasında yazdığımız firma bilgisini de gözükmesini sağlamış oluruz.Aşağıdaki şekilde bu işlemde gösterilmektedir.


Adım -4 Son adım olarak bunu siteye ekleme kısmı kalmıştır. Bunun için bu harita bilgisinin iframe çıktısı alınır sitenizde haritanın gözükmesini istediğiniz yere yapıştırılarak gösterilmesi sağlanır , iframe çıktısı da aşağıdaki şekilde gösterdiğim gibi alınmaktadır. İlk olarak ataç işaretine tıklanır sonra iframe kodu kopyalanıp sitenizde uygun yere yapıştırılır.


Hepinize İyi Çalışmalar Dilerim .
 

 

Author: Engin ATALAY
Date: 16.02.2013 13:03:53
View Count: 12342
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
sorvırdayi
17 Mart 2015 16:45
cok tşk ederim kardeşim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
murat
1 Mart 2014 15:21
üstat çoksaol çok araştırdım ama senin gibi açık anlatımlı birinle karşılaşmadım eyer sende bilgi paylaşımını sevenlerdensen lütfen senden senden ricam şu favicon için de böyle açık anlatım paylaşırsan sevinirim link veriyorlar sitede yadece yandexsin Y logosu çıkıyor yani kısacası olbadı yardımlarını bekliyoruz teşekkürler
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Büyük Ünlü
16 Şubat 2013 17:21
Umarım çıkar amacı olmadan sitede yayınlarınıza devam edersiniz çünkü biraz ilerleyenler hemen ücret karşılığı veriyor bilgilerini tabiki de gelir elde etmeleri gerek ama bizim gibi öğrenci ve amatörler için paralı olan şeyler uzak oluıyor biraz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık