Proxy Server Nedir ?
 

Proxy Server Nedir ?

Proxy kelimesinin türkçe anlamı "vekil"(bir başkasını temsil eden kişi) anlamındadır.Proxy Server , Vekil Sunucu anlamını taşır.Server ile client arasında bir proxy bilgisayarında sunucu adına çalışan bir bilgisayardır.

Proxy Server kullanılmasının amacı , istemcinin her seferinde aynı dosya için sunucuyu meşgul etmesini engellemektir.

Sistem şu şekilde çalışır , bir istemci sunucudan bir dosya istediğinde bu istek ilk önce proxy server'a gider , proxy server istenilen dosyaya sahipse istemciye gönderir.Böylece sunucu gereksiz yere meşgul edilmemiş olur.Eğer proxy server(vekil sunucu) istenilen dosyaya sahip değilse sunucuya başvurur.Sunucu istenilen dosyayı proxy server üzerinden istemciye ulaştırır.İşte bu kademede proxy server bu dosyayı cache'ler.Yani önbelleğine alır.

Peki bu hangi durumlarda önemlidir ?
Örneğin : Bir kullanıcı Amerika da ki bir web sayfasına ulaşmak istediğinde web sayfası kendisine ulaşana kadar birçok yoldan geçer buda bir zaman alır.Ama ISP merkezlerine bir proxy server kurularak talep edilen sayfa proxy server da saklanır.Başka kullanıcı aynı adresi yazdığında bu kadar noktadan geçmeye gerek kalmaz.

Sistemin Sıkıntısı
Sıklıkla güncellenen içeriğe sahip sitelerde proxy serverın da sürekli güncel tutulması gerekmektedir.

 

 

Author: Engin ATALAY
Date: 22.02.2013 20:14:38
View Count: 4294
 
 

COMMENTS
 
No comments yet. Be the first to comment who you are.
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık