Modem ile İnternete açılırken Ip adresim Nedir ?
 

Bu makalemde Modem ile İnternete açılırken Ip adresim Nedir ? , Aynı modemi kullanan bilgisayarların İnternetteki Ip Adresleri Aynı mıdır? sorularını cevaplayacağım.

Evinizdeki wireless modem ile İnternete açıldığımızı düşünelim. Örnek olarak 4 arkadaşız ve herkesin laptop'u bulunmakta . İnternete aynı wireless üzerinden bağlanarak açılıyoruz.

Soru şu aynı modem ile İnternette bulunduğumuzda İnternetteki Ip adreslerimiz aynı mıdır ?
Evet aynıdır. İnternet ortamında aynı modemden çıkış yapan bilgisayarların Ip adresi aynıdır ve bu Ip adresi modeme verilen Ip adresidir .

Peki Aynı Modem ile İnternete Açılırken Bilgisayarlarımızın Ip Adresi  Var mıdır ?
Ever vardır.İnternette dolaştığımızda bizi temsil eden Ip adresinin modemin Ip adresi olduğunu söylemiştik.Bilgisayarlarımızın da Ip adresi vardır fakat bu Ip adresi internette değil LAN içerisinde modemin bilgisayarlara atadığı Ip adresidir

Nasıl mı ?
2 arkadaşınız ile aynı modemde internete açılın ve herhangi bir siteden Ip adresinizi sorgulayın. Göreceksiniz ki Ip adresiniz aynıdır .Bilgisayarınıza gelin ve görev çubuğunda bağlı olduğunuz ağ'a sağ tıklayıp Durum'u açın , açılan ekrandan Ayrıntıları açtığınızda Ip adresinizin
192.168.1.x      Buradaki x değeri herhangi değer olabilir.(0<x<=255)
172.16.x.x         Buradaki x değerleri herhangi değer olabilir.(0<x<=255)
10.x.x.x               Buradaki x değerleri herhangi değer olabilir.(0<x<=255)

Yukarıda anlatan 3 bloktan herhangi birisinde bir Ip adresinizin olduğunu göreceksiniz.Bu 3 blok LAN içinde bilgisayarlara atanmak için özel olarak ayrılmış adres bloklarıdır.İnternet ortamında bu 3 bloktan herhangi birisinde bir Ip adresi kullanan bilgisayar göremezsiniz. Bu bloklar LAN için rezerve edilmiştir.

Modemimiz kendisine bağlanan bilgisayarlara bu 3 bloktan birinde çeşitli Ip adresi atamaktadır. Böylece LAN içindeki her bilgisayarın Ip adresi farklı olacak ama İnternete açıldıklarında hepsi modemin Ip adresi ile açılmış olacaktır.

Yine güzel bir doğrulama yöntemi ile de pekiştireyim .Bilgisayarınızı kapatın ve tekrar açın internette Ip adresini kontrol edin ve değişmemiş olduğunu göreceksiniz. Fakat bilgisayarınız açık iken modeminizi kapatın ve tekrar açın internet ortamında Ip adresinizin değiştiğini göreceksiniz .Modem her açılıp kapatıldığında DHCP protokolü o an boş olan bir Ip adresini modemimize atar. Bizde internette modemin ip adresi ile geziniriz. Aksi takdirde aynı modemle açılan her bilgisayara internette farklı ,benzersiz bir Ip adresi atansaydı , dünyada ciddi anlamda Ip adresi sıkıntısı(yetersizliği) çekilirdi.

 

 

Author: Engin ATALAY
Date: 19.02.2013 10:59:49
View Count: 3804
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Engin
16 Temmuz 2013 08:43
Modemini aç kapa yeni bir Ip ile tekrar dene .
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
hande
12 Temmuz 2013 14:33
bir oyun oynuyorum facede ban aldı farklı heap açıyorum yine ban eriyor pc ban aldığını söylediler bunu naıl düzelte bilirim veya düzeltme imkanı varmı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık