Mobil uyumlu site tecrübeleri
 

Mehaba arkadaşlar biraz geç olsada mobil dünyasına giriş yaptım ve mobil uyumlu site yaparken yaşadığım tecrübeleri bu yazıda sizlerle paylaşacağım. 2.5 ay önce (Eylül 2014) mobil uyumlu site yapmaya karar verdiğimde mobil için ayrı bir subdomain mi örn: "m.domainname.com" yoksa aynı domainde responsive yapsam mı diye araştırmalarım oldu ve bu araştırmalar sonucunda sitenin mobil versiyonunu sub domain ile yapmaya karar verdim. Siteyi mobil subdamin de yaptığımda 1 ay izlemelerim sonucunda google arama motorunun site içerisinde sayfaları arayan cihaza göre uygun domainde getirdiğini gözlemledim. Daha önce herhangi bir başlığım direk ana domainde çıkarken mobil domaini yaptıktan sonra google mobil cihazlar ile arama yapıldığında m.domainname.com domaininde sayfaları çıkmaya başladı. Google'ın otomatik olarak bunu yapması gerçekten güzel bir durumdu. Fakat google içerisinde tek bir site için farklı sub domainlerde aynı sayfaların açılmasının gereksiz index kalabalığı olduğu kanısına vardım.

Aradan geçen 2 ay'dan sonra bu sefer mobil için ayrı sub domain yerine aynı ana domainde responsive yaparak giren cihaza göre sitenin uyumlu görünmesini istedim. Bu kapsamda 06.12.2014 tarihinde askerliktecrubeleri.com sitesi için responsive tasarımı yapıp yayınladım. İlk günde gözlemlerimde mobil versiyonda sitede gezinme oranının azaldığını fark ettim. Fakat sitenin ana domainde giren cihaza göre uyumlu olmasının yinede en doğru seçim olduğu kanısındayım. Siteye mobilden giren ziyaretçilerin sayfalar arasında daha fazla gezinmesi için tasarım üzerinde zaman zaman düzenlemeler yaparak bunu artıracağım kanısındayım.

Sonuç olarak mobil uyumlu siteyi ana domain'de respnsive yapmak bence doğru seçim olacaktır. Bir yazılımcı olsamda tasarımla da uğraşmak bana zevk veriyor. Her ne kadar yapılan tasarımlar bir front-end'cinin görselliği kadar olmasa bile deniyorum ve zevk alıyorum. Mobil uyumlu site konusundaki tecrübelerim bu şekilde arkadaşlar bir başka yazıda görüşmek üzere.

 

Author: Engin ATALAY
Date: 07.12.2014 22:21:01
View Count: 2604
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Bels
17 Haziran 2015 14:00
Varol kardeş,sonraki yazıları merakla bekleriz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık