Kodlama Aşamasında Optimizasyon - Ders 3
 

Bir önceki dersimizde ifade ettiğimiz gibi  aslında optimizasyonun ilk aşaması site yapım aşamasında kod tarafında yapılan optimizasyon çalışmalarıdır .

Kod tarafında yapılan optimizasyon çalışmaları   optimizasyonun en önemli aşamasıdır. Bir .ok  optimizasyon  kod tarafında yapılmaktadır . Geri kalan aşamalar  bir önceki dersimizde de bahsettiğimiz gibi arama motorlarına site kayıt edip , arama motorlarının  sunmuş olduğu web master araçları üzerinde yapılan optimizasyondur.

Peki kod aşamasında  neler yapılabilir . Bir çok  kavram vardır.  Tüm optimizasyon kurallarına yerine getirmiş bir site  arama motorlarında  , bu kuralları yerine getirmeyen  aynı bir siteye oranla 3-4 kat daha kısa zamanda indexlencektir.

Sayfaların Indexlenmesi  sitede bulunan  sayfaların   kayıt edilmesidir . Örneğin 
Google arama motoruna  " asp.net sayfalama yapımı"  yazdığımızda gelen  başlıca sonuçlara bakalımİlk arama sonucu  http://www.bilgisayamiyorum.com ' sitesinin
http://www.bilgisayamiyorum.com/question/270.aspx  linkli bir sayfasına aittir.

Bu şekilde  site içindeki sayaların google 'da  veyahut diğer arama motorlarında gözükmesi Sayfaların indexlenmesidir. Optimizasyon aslında bunun için yani Site içerisindeki Sayfaların indexlenmesi  ve aynı   kavrama değinen başka bir site'den  arama sonucunda daha önce çıkması için yapılmaktadır.

 

Bu şekilde önde olmasını bir tıklanma sayısı ve ikinci olarak  optimizasyon kurallarının iyi bir şekilde yapılmış olmasına bağlıdır.

 

Gelelim  kod tarafında yapılan optimizasyon kurallarının belli başlı en önemli konu başlıklarını yazalım daha sonraki makalelerimizde her konu başlığı için ayrıntılı açıklama ve uygulamalarını yapacağız.

1 -  Dinamik Meta Tag'lar oluşturulması
2 - Dinamik Sayfa Başlığı (Title) oluşturulması
3 - Dinamik sitemap oluşturulması
4 - Url Maskeleme Yapılması (Url Routing veya Url Rewriting gibi) en önemli kavramların başında gelmektedir
5 -Dinamik  Rss Oluşturulması


Bu 5 kavram  optimizasyon başı çeken altın kavramlarındandır , fakat optimizasyon  onlarca kural bulunmaktadır.  Bahsedilen kavramların  opitimizasyonun en değerli kavramları olup  kodlama aşamasında yapılan  optimizasyonda uygulanacak kavramlardır.

Burada   Dinamik  kavramı   derken , örneğin  bizim sitemizde 5 sayfa var ve  yayınladık dosyalarını sunucuya attık  ,  bu 5 sayfa için  her sayfa için meta tag ve title vb  kavramlarını teker teker her sayfa için bir elle yazmak var  yada dinamik olarak  her sayfa için veritabanında  meta tag ve title gibi bilgileri tutulduğu bir tablodan  çekilmesi vardır  eğer 500 sayfadan oluşacak bir siteniz olduğunu düşünürseniz Dinamik  kavramının ne kadar önemli olduğunu  anlamış olursunuz..

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere ...

 

Author: Engin Atalay
Date: 29.06.2012 20:10:00
View Count: 3272
 
 

COMMENTS
 
No comments yet. Be the first to comment who you are.
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık