Ip Nedir ? Her Web Sitesinin Ip Adresi Var mıdır ?
 

Ip Nedir ?
Her Web Sitesinin Ip Adresi  Var mıdır ?
Her Web Sitesinin Ip Adresi  Farklı mıdır ?
Bu makalemde bu 3 sorunun cevabını bulacaksınız 

1- Ip Nedir ?
İnternet ortamında her bilgisayarın bir Ip Adresi vardır .

2-Her Web Sitesinin Ip Adresi  Var mıdır ?
Ip Adresi sitelere değil bilgisayarlara verilir .İnternet ortamında her web sitesini temsil  eden bir Ip adresi vardır fakat bu Ip adresi o web sitesinin değildir , web sitesinin bulunduğu sunucu bilgisayarın Ip adresidir.

3-Her Web Sitesinin Ip Adresi  Farklı mıdır ?
Yukarıda belirttiğimiz gibi Ip Adresi sitenin değil de sitenin bulunduğu bilgisayarın Ip adresidir. Bu bakımdan biz hosting firmasından hizmet aldığımızda aynı hosting firmasından hizmet alan birçok web sitesi bulunabilir.Aynı sunucuyu kullanıyorsak internet ortamında Ip adreslerimiz aynıdır.
 
Örneğin : www.engincode.com  sitemin Ip Adresi   85.95.237.61'dir . Aslında bu Ip adresi sitemin Ip adresi değildir. Sitemin bulunduğu sunucu bilgisayarın Ip adresidir. Şu an sunucuda benim dışımda 50 site bulunmaktadır ,  bu 50 sitenin hepsinin Ip adresi aynıdır.

Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize . İyi Çalışmalar Arkadaşlar

 

Author: Engin ATALAY
Date: 19.02.2013 10:24:45
View Count: 1921
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Yusuf
3 Haziran 2015 09:06
Engin Bey anlatımınız güzel olmuş teşekkürler. Yanlız kafama takılan bir soru var. Aynı sunucuda yüklü olan sitelerin Ip adresleri aynı olduğuna göre bu sitelere erişim için ne kullanıyor acaba cevabınızı bekliyorum teşekkürler...
 
 
Resim Yüklenemedi
Admin
3 Haziran 2015 11:42
Erişim için derken biz kullanıcıların erişiminden bahsediyorsanız DNS yani Domain Name Server'lar kullanılıyor. Biz engincode.com ile istek yapdığımızda DNS sunucusu bu isteğin ip'sine, engincode için istekte bulunuyor bize gösteriliyor.
 
 
Resim Yüklenemedi
Yusuf
5 Haziran 2015 10:36
Merhaba engin bey demek istediğim bir sunucuda birden çok site olduğuna göre ve bunların Ip adresleri aynıdır.Örneğin engincode.com ile abc.com siteleri aynı sunucuda olsun.Böyle bir durumda Dns server iki site içinde aynı Ip yi döndürecektir. İşte bundan sonra sitelere erişim için o sitelere özel ne gibi bir kıstas vardır bunu merak ediyorum. Teşekkürler...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık