Google Analytics İzleme Kodu Siteye Nasıl Eklenir
 

Google Analytics İzleme Kodu Siteye Nasıl Eklenir

Google Analytics siteniz için faydalı bir ziyaretçi raporlama servisidir.Bu servis ile sitenize gelen ziyaretçiler ile ilgili hangi ülkenin hangi bölgesinden geldiklerinden hangi tarayıcı , hangi işletim sistemi , hangi cihaz(mobil , pc vs.) geldiklerine kadar , ne kadar süre kalıp hangi sayfaları ziyaret ettiklerine kadar ve daha fazla birçok raporlama tekniği sunmaktadır.Bu makalemde Google Analytics kodunu sitenize nasıl uygulayacağınızı , ekleyeceğinizi anlatacağım .

Google Analytics'i kullanmak için bir gmail hesabınız bulunmalıdır.Gmail hesabınızı bulundurduğunuzu varsayarak devam ediyorum .Google arama motoruna Google Analytics yazdığınızda aşağıdaki gibi gelen ilk sonuçtan www.google.com/analytics/  tıklanarak Google Analytics giriş sayfası açılır.

Sitenizi daha önce Google Analytics'e kaydetmediyseniz aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Buradan sitenizi Google Analytics'e ekleme işlemini rahatlıkla yaptığınıza varsayarak bu adımı da atlıyorum ve izleme kodunu alıp siteye ekleme kısmını anlatıyorum.Sitenizi Google Analytics'e eklediğinizde Google Analytics'e giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi sayfa çıkacaktır.Buradan Tüm Web Sitesi Verileri  tıklanır.

 

Açılan ana sayfada aşağıdaki gösterildiği gibi sağ üst menüde yer alan Yönetici  linkine tıklanılır.

Aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü gelecektir.Burada ok ile gösterdiğim gibi  İzleme Bilgileri tab menüsüne tıklanır.

 

Açılan sayfadan aşağıdaki gibi bu izleme kodunuzdur bölümü içerisinde yer alan script kodu kopyalanıp web sitenizde <head> </head> tagları içerisine yapıştırılır.

1 gün sonra artık Google Analytics sitenize gelen ziyaretçi bilgilerini sizlere aktarmaya başlayacaktır.Google Analytics'e giriş yaparak günlük olarak sitenize gelen ziyaretçi bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dilerim Arkadaşlar

 

Author: Engin ATALAY
Date: 23.02.2013 21:20:20
View Count: 12824
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
emre bayındır
26 Kasım 2013 02:52
Peki ya asp.net ile yazılmış olan sayfalara bu kodu nasıl ekleyebiliriz? Index.html yok, ana sayfa yok. Bol bol aspx, ascx, v.s. uzantılı dosya mevcut. Bir de kök dizinde default.aspx.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık