Go Back N ARQ - Algoritması
 

TCP Hata Kontrolü (Error Control) ve Go Back N Algoritması

TCP herhangi bir nedenden dolayı gönderdiği segment için hata algıladığında yeniden iletim yapmaktadır. TCP Yeniden İletim 2 Sebepten dolayı oluşabilmektedir. 1 - Paketlerin Kaybolması , 2 - Paketlerin Bozulması  Bu  2  duruma da bir önceki makalemizde değinmiştik . Bu makalemizde 2 sebepten dolayı yeniden iletim yapan Tcp'nin kullandığı yeniden iletim algoritmalarına değineceğiz.

Kaybolan ve bozulan paketlerin sezimi ve yeniden iletimini ilgilendiren hata kontrol yöntemleri Automatic Repeat Request (ARQ) error control olarak tanımlanmaktadır. Yaygın olarak kullanılan ARQ yeniden ileti yöntemleri ,

Stop-and-Wait
Go Back N
Selective Repeat'dir.


Stop-and-Wait half-duplex mod da çalıştığından Tcp tarafından kullanılmamaktadır.Çünkü Stop-and-Wait durumunda alıcıdan bir kabul gelmeden , Tcp yeni bir iletim yapamazdır.

Diğer ARQ protokollerinde gönderici çoklu paketlerin gönderilmesine izin vermektedir.Bu paketler "in-flight" olarak tanımlanır  ve henüz kabul edilmemiş paketlerdir.

Aşağıdaki şekil ile daha iyi bir şekilde farkı anlayabiliriz.


Şimdi Go Back N ve  Selective Repeat algoritmalarını inceleyelim .TCP Go Back N algoritmasının bir türevini kullanır. Aslında TCP 'nin kullandığı bu yeniden iletim algoritması Go Back N ve Selective Repeat'in iyi yönlerinin birlikte kullanıldığı bir algoritmadır.

Bu makalemizde Go Back N algoritmasına değineceğiz.

Go Back N ARQ Algoritması

Bu protokolde alıcı , göndericinin verilerini sıralı bir şekilde almak istemektedir.Yani göndericinin 10 paket gönderdiğini ve gönderim sırasında aradaki 5. paketin kaybolduğunu düşünelim. Alıcı tcp aldığı 4 paket için Ack onaylarını gönderecektir. 5.paketi almadan  6 , 7 , 8 , 9 ve 10.'cu paketler  alıcı Tcp'ye geldiğinde Tcp bu paketleri için onay göndermeyecektir. Bu paketler elimine edilecektir (yok edilecek) ve  alıcı tcp , 5.paket için göndericiye sürekli ack gönderecektir. Ve ben 5. pakete kadar olanı aldım bana 5 ve sonrası gönder diyecektir. 5 . paket gönderici tarafından yeniden gönderildikten sonra  gönderici daha önce göndermiş olduğu 6,7,8,9 ve 10.'cu paketleri yeniden gönderecektir. Bu durumun hem avantaj hem de dez avantajları bulunmaktadır.

Avantajı  , alıcı düğüme her paket sıralı bir şekilde gelmiş olacağından sıralı gelmeyen paketleri elimine ettiğinde dolayı , alıcının tamponu şişmeyecektir ve esnek bir şekilde kullanılmış olacaktır.

Dezavantajı ise iletim ortamı etkin kullanılmamış olackatır , gönderici gönderdiği paketleri tekrar gönderdiğinden dolayı .

Aşağıdaki şekiller ile durum daha iyi anlaşılacaktır.

Ve alıcının gönderdiği onay ise aşağıdaki gösterilmiştir. Alıcı 5. paketi almadığından  4 ve  4'ten sonra gelen her paket için göndericiye ACK 'sı 5 olan paketi gönderiyor. Ben 5'e kadar olanı aldım bana 5 ve sonrasını gönder demek istiyor . Şeklimiz , 

 

 

Author: Engin ATALAY
Date: 02.01.2013 16:55:01
View Count: 7301
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
necati
8 Ağustos 2014 13:39
teşekkürler güzel açıklamışsınız
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Serhan
28 Nisan 2013 16:43
Paylaşım için tşk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık