Dinamik Sub Domain Yapmak - Wildcard DNS
 
Merhaba bu makalemde siteniz için dinamik sub domain nasıl yapılır, wildcard dns nedir bu konulara değineceğim. Dinamik sub domainden kasıt örnek olarak nedir.com üzerinden örnek vermem gerekirse bu sitenin bir kaç linki aşağıdaki gibidir;

enflasyon.nedir.com
inovasyon.nedir.com
epilepsi.nedir.com


burada domain adından öncesine sub domain denilmektedir. Bu sitede binlerce sub domain vardır. Tabi ki bunlar fiziksel olarak oluşturulmamıştır. Herhangi bir başlık eklendiğinde sub doman otomatik olarak oluşturulmakta ve linkine tıklanıldığında karşılığı olarak sayfa açılmaktadır.

Bu şekildeki sub domain yapısı, türkçe olarak "dinamik sub domian";  evrensel olarak "Wildcard Dns" olarak adlandırılmaktadır.

Sitenizde dinamik sub domain kullanmak istiyorsanız iki adımda yapabilirsiniz.

Adım 1

Sitenizi IIS den direk ayarlıyorsanız veya hizmet aldığınız hosting firmasının yönetim panelinden arayüzden ayarlıyorsanız DNS yönetimine *.domainadi.com adlı dns kaydı eklemelisiniz. * olması ile her türlü sub domainde sitenizin cevap vereceği anlamını taşımaktadır.


Adım 2

Hizmet aldığınız hosting firmasından, hosting paketiniz için wildcard dns özelliğini olup olmadığı sorgulamasınız. Firma hosting paketinizde wildcard dns özelliğini aktif olarak vermişse artık herhagi sub domainden istek olduğunan bu isteği işleyip uygun web sayfanızın routing ayarlarında açılması gereken sayfayı ayarlayabilirsiniz.


Bu makalede kodlama kısmına girmeden genel hatları ile Wildcard Dns yapılması için gerekli adımları anlattım.

Bir başka makalede görüşmek üzere.
 

Author: Engin ATALAY
Date: 01.07.2015 00:01:01
View Count: 2182
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
ramazan gökce
12 Ağustos 2015 16:51
öncelikle yazınız için teşekkür ederim ancak ekstra olarak şunu sormak istiyorum.. www.site.com/haber.php?baslik=haber-basligi&sehir=istanbul linkini istanbul.site.com/haber/haber-basligi haline nasıl getirebilirm. yardımcı olur musunuz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık