Counter Strike Bilgisayarların Birbirini Görmemesi Sorunu ve Çözümü
 


Sizde  arkadaşlarınızla toplanıp Counter Strike oynamaya karar verdiğinizde tüm bilgisayarlar aynı modeme bağlı olmasından rağmen  oyunu birisi kurduğunda diğer bilgisayarların oyunu görmemesi sorunu yaşıyor musunuz ?

Aslında bu sorun bilgisayarların kurulu oyunu görmemesinden değil arkadaşlarınızın bilgisaylarının sizin bilgisayarınız ile iletişimde olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu durumu birden çok  çözüm önerisi ile çözebilirsiniz ben 2 çözüm önerisi sunacağım.

1.Yöntem
Facebook (veya diğer Chat sistemi olan siteler) açılır. Oyundaki arkadaşlar birbirleri ile Facebook'tan mesajlaşır . Bundan sonra tekrar oyuna dönüldüğünde kurulu oyunu tüm bilgisayarların gördüğünü göreceksiniz .Aslında mantık çok basit Facebook'tan sohbetten mesaj yazdığınız arkadaşınızın bilgisayarı ile sizin bilgisayarınız iletişime geçmiş olduğundan artık birbirlerini tanımış olurlar ve aynı modeme bağlı ağda oyun kurduğunuzda artık bilgisayarlarınız kurulu oyunu görebilecektir.

2.Yöntem
Bu yöntemde aslında çok basittir.Yöntemimiz ping atma yöntemidir.Bilgisayar Ağları ile biraz bilgili olan kişiler bilirler ki ping ile bir bilgisayarın o ortamda var olup olmadığı anlaşılır bu bakımdan iletişime geçilir.Ping'in adımları da çok basittir.
Counter'da oyun kuran arkadaşınızın oyununu sizin bilgisayarınız görmüyor ise oyun kuran arkadaşınıza ping atılır ve ping komutu eğer olumlu dönerse bilgisayarlar aynı modeme bağlıdır ve artık birbirilerini tanımış ve Counter vb. oyunlarda birbirlerini görmesi sağlanmış olur .

Peki Ping nasıl atılır .
Adım 1 : Çalıştır (Windows Tuşu + R Tuşu yada Başlat=>Çalıştır) açılıp  komut yerine  cmd   yazıp Enter'a basarız.Dos ekranı açılır.
Adım 2 : Burada arkadaşınızın bilgisayarına  ping Arkadaşınızın-Ip-Adresi   yazılıp entera basılır.Örneğin arkadaşınızın Ip adresi 192.168.1.38  ise cmd ekranına ping 192.168.1.38   yazılır. Arkadaşınız ip adresini bilmiyor ise  kendi bilgisayarında yine bu dos ekranını açıp  komut ekranına  ipconfig/all     komutu yazıp Enter'a bastığında gelen yazılar içerisinden  Ipv4  satırı bilgisayarının ip adresini verir.

Not-1:
 2.yöntem de şöyle bir sıkıntı olabilir.Windows işletim sistemi varsayılan olarak aynı modeme bağlı bilgisayarların ping atmasına Güvenlik açısından engeller.Eğer ping attığınızda  Zaman Aşımı hatası alıyorsanız bilin ki  bu nedenledir.Bunun için sizin ve ping attığınız bilgisayarın Güvenlik Duvarını o an için Devre Dışı bırakıp yeniden denerseniz sorun hal olacaktır.Ping komutunda sonra komut ekranına arp -a   komutu yazıp Entera basdığınızda bilgisayarınızdaki Arp tablosuna arkadaşınızın Ip adresinin eklenmiş olduğunu da görmüş olursunuz.

Keyifli oyunlar dilerim :)


 

 

Author: Engin ATALAY
Date: 15.02.2013 00:52:05
View Count: 28250
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
batuhan
30 Kasım 2014 15:33
ah işe yaradı
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
aydın
29 Temmuz 2014 22:40
kardeş senden allah razı olsun valla işe yaradı onca zaman cafe ciyim başıma böyle bişey gelmemişti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık