Avusturya vize başvurusu ve onay işlemleri tecrübeleri
 
Avusturya vize işlemleri tecrübelerim

Merhaba arkadaşlar 18.01.2016 itibari ile Avusturya için yapmış olduğum vize başvurusu kabul edildi. Bu makalemde işlemlerimi nasıl yaptığımı anlatacağım.

Toplamda 1 hafta içerisinde vize başvurusu yapılıp kabul edilmiş vizeli pasaportu elde etmiş oldum
 
1
İlk olarak Avusturya konsolosluğu web sitesinden randevu alıyoruz. Site adresi www.bmeia.gv.at. Biz google arama motoruna Avusturya Konsolosluğu yazdığımızda http://www.bmeia.gv.at/tr/bueyuekelcilik/istanbul.html bu link çıkıyor ve buna tıklıyoruz. Açılan sayfada "Vize müracaatı için bilgi ve randevunuzu buradan alabilirsiniz" linkini aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi tıklıyoruz.
 
2
Açılan sayfada "Randevu için buraya tıklayınız." linki ile "Alternatif olarak Başkonolosluk’taki başvuru için randevunuzu buradan gerçekleştirebilirsiniz" linklerine dikkat etmenizi isterim burada biz sonradan fark ettik ki "Randevu için buraya tıklayınız", linkine tıkladığımızda VFS Global özel kuruluş aracılığı ile başvuru randevusu alıyorsunuz.

Direk belgeleriniz hazırlayıp aracı kurum olmaksızın konsolosluktan randevu almak için ise "Alternatif olarak Başkonolosluk’taki başvuru için randevunuzu buradan gerçekleştirebilirsiniz" linkinden randevu alabilirsiniz. VFS kuruluşu ekstra bir ücret almaktadır yaptığı hizmet için.

 
3
Randevu adımlarında Vize Kategorinizi seçip randevuyu aldığınızı varsayıyorum. Burada Randevu Onay Belgesini ekranı gelecektir. Aynı zamanda mail hesabınızada gönderilecektir. İleride başvuruda kullanmak üzere çıktısını alacaksınız.
 
 
4
Daha sonra başvurduğunuz kategoriye göre gerekli belgeleri hazırlayıp randevu günü beraberinizde götürmelisiniz. Hazırlacağınız belgelerin bilgisi ise https://cms.bmeia.at/tr/bueyuekelcilik/istanbul/danisma/avusturyaya-seyahat/vize.html linkinden vize kategorinize göre resimdeki linklerden birini seçiyorsunuz. Bu linklere tıkladıktan sonra pdf dökümanı açılıyor ve kategorinize göre randevu günü yanınızda getirmeniz gereken evrakların bilgisi madde madde verilmektedir.

Genelde çoğu vize kategorisinde bir takım belgeler ortaktır.

 
5
Gerekli belgeleri toplarken birde konsolosluk sitesinden başvuru formu indirip bu formu doldurmalısınız. http://www.bmeia.gv.at/tr/bueyuekelcilik/istanbul/danisma/avusturyaya-seyahat/vize.html linkinde Schengen-vizesi başvuru formu veya 3 ay’dan uzun kalışlar’da vize başvuru formu (D vizesi) formlarından size uygun olan formu indiriyorsunuz. PDF dökümanında bilgileri dolduruyorsunuz.
 
6
Randevu günü başvuru formu, randevu onay belgesi, hesap dökümleri vb. hazırladığınız diğer belgeler ile birlikte Schengen ülkelerinde vize başvurusu yaparken Otel ve Uçak rezervasyon çıktılarınıda başvuru belgeleri eklemelisiniz. Eğer akraba ziyareti olacaksa Otel gibi kalacak yer rezervasyon çıktısına gerek yoktur. Ama uçak bileti rezervasyon çıktsını mutlaka almalısınız.

Burada kafanıza şu soru takılaiblir vize me ne zaman onay verecekleri belli değil havayollarındada ileri tarihlere rezervasyon olmuyor nasıl yapabilirim bu konuyu http://www.engincode.com/vize-icin-ucak-rezervasyonu-nasil-yapilir linkinde açıklıyorum arkadaşlar.
 
 

Bu işlemleri yaptıktan sonra ben VFS global üzerinden randevu almıştım konsolosluktan da alabilirsiniz belgelerinizi tam topladıktan sonra çok değişen birşey olmayacaktır. Belgeleri teslim ettikten 1 hafta sonra vizemin onaylandığına dair bilgi aldım ve pasaportumu ilgili kurumdan aldım.

Avusturya vize başvuru tecrübelerim bu şekildedir. Sorularınızı yorum bölümünde sorabilirsiniz.
 
 

Author: Engin
Date: 19.01.2016 23:06:21
View Count: 5215
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
Dursun c
11 Eylül 2018 22:53
Merhaba siteniz hala aktif mi
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Kübra Çalışkan
23 Ağustos 2017 21:36
Merhaba, almanya için idata sitesinden randevu almaya yönlendirildim. Orada da böyle bir durum var mı; yani direkt almanya konsolosluğundan alabilir miyim? Telesekreter sadece idata'dan randevu alabilirsiniz diye yönlendirmişti. Onun da ücreti var çünkü.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
özge
2 Aralık 2016 00:50
merhaba ben öğrenciyim ve ziyaretçi olarak isviçreye gitmek için vize başvurusunda bulunacağım.Davet mektubuyla taahhüt belgesi arasındaki fark nedir?Seyahat sigortasını ilk başvuru zamanında önceden yaptırmış olarak mı gitmem gerekiyor?
 
 
Resim Yüklenemedi
Admin
5 Aralık 2016 11:55
davet mektubu ile taahhüt belgesi farkı nedir bilmiyorum. davet edecek kişi taahhüt belgesinde gelir kaynağını ve masraflarını karşılayacağını belirtiyor sanıyorum ki. Seyahat sigortası ise başvurudan önce yapılıyor. Bankaların internet bankacılığı veya mobil uygulamalarından istediğiniz tarihe sigorta yapabiliyorsunuz. Mesala bugün den 3 ay sonrasında ziyarette bulunacağınız herhangi bir zaman dilimi için yapabiliyorsunuz, esnektir yani.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık