Asp.Net Url Routing Resim Sorunu - Image Problem
 

Asp.Net Url Routing Resim Sorunu - Resim Görüntülenmyor mu ?

Bu makalemde Asp.Net Url Routing ile  seo uyumlu url'li sayfalar oluştururken karşılaşabileceğimiz önemli hatalardan Resim Görüntülenmeme hatasına ve çözümüne örnek bir uygulama üzerinde anlatarak değineceğim .

Projemizdeki dosyalar aşağıdaki gibidir.

 

Global.asax 'da yazdığım Route satırları da aşağıdaki gibidir .


Bu 2 satırdan anlayacağımız şudur tarayıcıda url kısmına

http://www.siteadi.com/Sayfalar/Makale/RouteMakalesi    ,  yazıldığında routelu-sayfa1.aspx sayfası açılacak


http://www.siteadi.com/Sayfalar     ,  yazıldığında ise routelu-sayfa2.aspx sayfası açılacaktır.

İki sayfanın da içeriğinde yalnızca  img  tagı içerisinde bir resim gösterilmektedir.Aşağıdaki gibidir yani sayfa içeriğiTarayıcıyı çalıştırıp url kısmına http://www.siteadi.com/Sayfalar  yazıp çalıştırdığımda aşağıdaki şekildeki gibi resim görüntülenmektedir.

 

Yine tarayıcıya http://www.siteadi.com/Sayfalar/Makale/RouteMakalesi yazdığımızda ise aşağıda görüldüğü gibi resim görüntülenmemektedir.

 

Sebebi ise  ilk url http://www.siteadi.com/Sayfalar   hemen sitenin "/"  ilk dizi altındaydı  , resmimizde aynı dizinde bulunduğundan resim gösterileiliyordu.Ama http://www.siteadi.com/Sayfalar/Makale/RouteMakalesi    görüldüğü gibi  3 dizin altta /Sayfalar/Makale/RouteMakalesi  alında olduğundan resimde böyle bir dizin alında olmadığından görüntülenmemektedir.Bizim yapmamız gereken kaç tane alt dizin olursa olsun resmi her zaman ana site dizini http://www.siteadi.com   dizini altında arayıp göstermesini sağlamaktır.

Bunun çözümüde çok basittir.Page.Resolve("~")   bu komut  resmin src'sini belirtirken başına yazdığımızda ana dizinde arayacak ve gösterecektir.O zaman bunu routelu-sayfa1.aspx sayfamıza uygulayıp tekrar çalıştıralım ve sonucu görelim

Yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi src kısmına Page.ResolveUrl eklenerek sorun çözülmüş oldu.

Aslında tek satırda komutu söyleyip açıklayabilirdim fakat hatanın neden kaynaklandığı göstermek ve sebebini anlatmak adına örnek uygulama üzerinde anlatmak istedim.

İyi Çalışmalar

Not : Url Routing yöntemi kullanırken karşılaşabileceğiniz hatalardan
Jquery(Javascript) Çalışmama Hatası ve Çözümü İçin Tıklayınız

 

 

 

Author: Engin ATALAY
Date: 17.02.2013 13:42:27
View Count: 5814
 
 

COMMENTS
 
Resim Yüklenemedi
sad
20 Ağustos 2015 15:41
asd
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık