Asp.Net 'te Sql Server'a Bağlanmak
 

Asp.Net ile  Sql Server veritabanına bağlanmayı anlatmadan önce şuna dikkat etmeliyiz bilgisayarımızda Sql Server 'ın herhangi bir sürümü (2002 ,2005 ,2008 2008R2 ,2012 fark etmez) yüklü olması gerekmektedir.  Çünkü biz  Sql  Express  'e değil    Sqr Server   bağlanmayı göreceğiz.

Sql Server  'a bağlanmanın mantığını öğrendikten sonra   , veri tabanına bağlanma mantığının tüm Web Yazılım dillerinde Örn: Php , Jsp , Asp  veya  herhangi bir masaüstü  yazılımında da , veritabanına bağlanmak için (Bu Oracle , Postresql , Mysql ...'da gibi herhangi olabilir) tüm veri  veritabanı yönetim platformlarına  bu yazılım dilleri üzerinden bağlanmak aynı mantıktan geçmektedir.

Veritabanında daha öncede oluşturmuş olduğumuz bir veritabanı olduğunu düşünerek  işlemlerimizin nasıl olacağını açıklayalım .

1.   Veri tabanı  bağlantısı oluşturulur .

Yani  eğer kendi bilgisayarımda çalışıyorsam bağlantı cümleciği oluştururum , her veritabanının bir yöneticisi  , kullanıcı adı , ve parolası vardır. Ben kendi bilgisayarımdaki veri tabanınada yada herhangi bir bilgisayardaki  Sql Server veritabanına bağlanabilirim  eğer

 

 

Şekilde görüldüğü gibi  Server Name :  , Login : , Password :   ' u  doğru yazdıktan sonra bana yetki verilmiş dünyanın her yerindeki veritabanına bağlanabilirim kendi bilgisayarım üzerinden.

2. Veritabanımıza bağlandık  ,  biz ne yapmak isteriz Update  , Delete , Select , İnsert başlıca olmak üzere veritabanımızdaki tablolar üzerinde işlem yapmak isteriz. İşte 2. aşamada  bir sorgu oluşturulur.

3. Aşama da  bu sorgu  çalıştırılır . Sonuçlar  alınır. Asp.Net kontrollerinde gösterilir.

Sql Server'ı ilk kez açıyorsunuz ekranda   Server  Name : Login : ve Password isteyerek giriş yapmanız istenecektir.    Bu da diğer veritabanı yönetim platformlarında  her zaman istenir .  Her veritabanı yönetim platformunda  varsayılan olarak tanımlı  bir kullanıcı  tanımlanmıştır ve en yetkili kişidir Veritabanını ilk kez çalıştıranlar bu default olarak tanımlanmış  kullanıcı ile giriş yaparlar Sql Server'a.


Asp.net 'te  veritabanına bağlanacağımız sayfanın code behind kısmına geçerek burada bağlanım işlemini gerçekleştirelim .


İlk aşamamız  Sql Bağlantısı  oluşturulur Server name  , Login ve Parola ile  tanımlı olan kullanıcı ile giriş yapılır .
Sql Server varsayılan olarak tanımlı olan kullanıcının bilgileri

Server = .
Login : sa
Password:1

Sql Server'ı açtık  üst teki 3 bilgiyi yazıp Sql Server Authentication ile  giriş yapabilirsiniz isterseniz denme amaçlı görmek için  , Biz bu  girişi  kod ile yapacağız  .

Bu bağlantı cümleciliği SqlConnection  sınıfından bir nesne tanımlandırılarak oluşturulur .
Sql Connection  sınıfının   namespace'i ilk olarak  import edilir 

 

using System.Data.SqlClient;

Bu namespace  ekleidkten sonra SqlConnection sınıfı kullanabiliriz.

SqlConnection ile ConnectionString yani bağlantı cümleciliği  oluşturabiliriz. ADO.NET   o kadar geni bir yapıya sahipki  aynı veritabanına bağlanma da  bir çok   farklı  yöntem  sunmaktadır. Biz yalnızca  en sık kullanılan ve en rahat olan yöntemi göreceğiz .
Veritabanı adım   "Defter" olsun .

SqlConnection con = new SqlConnection("Server=.;Database=Defter;uid=sa;pwd=1");

con.Open();

Artık bu cümleden sonra veritabanımıza bağlanmış bulun maktayız . Bir sonraki dersimizde ADO.NET' te sorgu yazmayı , bu sorguyu çalıştırmayı , Asp.Net kontrollerinde göstermek için  sorguyu ADO.NET te okuma yöntemlerini göreceğiz .

Görüşmek Üzere

 

Author: Engin Atalay
Date: 01.07.2012 09:50:51
View Count: 7392
 
 

COMMENTS
 
No comments yet. Be the first to comment who you are.
 
 
 
 
 
 
 
WRITE COMMENT
 
 
Your Name :
 
 
 
E-mail :
 
 
 
Your Message :
 
 
 
 
 
 
 
This project : ASP.NET MVC , RAZOR, Entity Framework , CSS , HTML , JQUERY(2.0.2) , AJAX the C# side-tier architecture was developed with logic.
 
Yukarı Çık